
Vuodesta 2006 jatkunut lehdentekokumppanuus
Asiakas
Juristiliitto
Vuosi
2024
Mitä teimme?
Käyttäjähaastattelu
Mediastrategia
Mediakonsepti
”Berry Creative tarttui haasteeseemme innostuneesti ja innostavasti. Pääsimme ravistelemaan ajattelua ja luomaan uutta. Mediakokonaisuutemme tavoitteet linkitettiin vahvasti liiton strategisiin tavoitteisiin. Saimme runsaasti uusia, rohkeita ideoita ja vaihtoehtoja tekemiseen. Jäsenten kuuleminen ja iteratiivinen kehittäminen olivat kaiken ytimessä. Läpi projektin palavereissa oli vauhdikas ja myönteinen tekemisen meininki.”
Janne Laukkanen, johtaja, viestintä ja vaikuttaminen, Juristiliitto
Juristiliiton julkaisema Juristiuutiset on kuusi kertaa vuodessa ilmestyvä erikoisaikakauslehti. Painettua lehteä tukee verkkosivusto sekä somekanavat. Lehti tarjoaa ajankohtaista tietoa juristien muuttuvasta maailmasta ja heitä koskettavista ilmiöistä.
Lehti oli saanut lukijoilta hyvää palautetta, mutta sen tekemistä halutaan uudistaa ja resurssit kohdistaa parhaalla mahdollisella tavalla. Myös lehden tekemisen mittareita pitää kehittää. Tilauksen tavoitteena oli ymmärtää mikä on liitolle sekä jäsenille tärkeää ja tehdä tietoisia päätöksiä mediakokonaisuuden muodosta, kustannuksista ja sisällöstä.
Aloitimme määrittämällä ja priorisoimalla Juristiliiton menestyksen kannalta tärkeimmät kohderyhmät ja onnistumisen mittarit. Tämän jälkeen analysoimme lehden ja liiton muun kanavakokonaisuuden kustannusrakenteen ja määrittelimme käytetylle mediainvestoinnille konkreettiset ja mitattavat strategiaa tukevat tavoitteet.
Kohderyhmien määrittelyn jälkeen kuulimme lehden nykyisiä lukijoita heidän ammatillisista tarpeistaan, toiveistaan Juristiliiton viestintää kohtaan sekä liiton kilpailukentästä. Kuuleminen tehtiin osin verkkokyselyillä, osin laadullisilla satunnaistetuilla haastatteluilla.
Edellisten pohjalta loimme tulevalle mahdolliselle mediakokonaisuudelle useita eri mahdollisia lähestymistapoja. Lähestymistavat sisälsivät ajatuksia mediakokonaisuuden tavoitteista, sisällöistä sekä kanavista. Kehitimme lähestymistapoja iteratiivisesti kohderyhmien kanssa kunnes löysimme mitattavasti nykyistä haluttavamman kokonaisuuden.
Lopputuloksena luovutimme liitolle uuden kanavakokonaisuuden konseptin. Se sisälsi kerätyn käyttäjätiedon, median yhdessä johdon kanssa määritellyt tavoitteet, kustannusrakenteet, sisällöt, kanavat ja suositukset. Sen avulla Juristiliitto voi jatkossa tuottaa jäsentensä tarpeita palvelevaa ja mitatusti onnistuvaa monikanavaista Juristimediaa.
Virhe: Yhteydenottolomaketta ei löytynyt.